کودکان شما و غذای سالم برای آنها

کودکان

کودکان

نکاتی که به کودکان و نوجوانان شما کمک می‌کند تا تغذیه سالم‌تر داشته باشند.

همپای فشارها و تبلیغات تجاری تلویزیون برای غذای ناسالم شما می‌توانید کودکانتان را وادار کنید که خوب تغذیه شوند که کشمکش دشواریست. عامل اصلی برنامه ریزی گیج کننده خود شما هستید و جای تعجب ندارد که رژیم غذایی بسیاری از کودکان بر اساس راحتی و آسودگی ما و غذاهای رستورانی شکل می‌گیرد. اما تغییر به سمت و سوی یک رژیم سالم می‌تواند تاثیرات عمیقی بر سلامتی کودکان داشته باشد، انرژی آنها را متوازن نماید، قوای ذهنی و فکری آنها را فعال کند و حتی برخلق و خویشان تأثیر بگذارد. این می‌تواند ساده تر و کمتر از آنچه شما تصور می‌کنید وقت‌گیر باشد. با بکارگیری این نکات شما می‌توانید عادت تغذیه سالم را بدون اینکه زمان غذا خوردن را به منطقه جنگی تبدیل کنید آهسته آهسته به بچه‌ها تفهیم نمایید و به آنها بهترین فرصت را برای رشد و نمو  سالم بدهید تا به شما اطمینان کنند.

چگونه غذای سالم برای کودکان سودمند است؟

تغذیه سالم به بچه‌ها کمک می‌کند که وزن مناسب داشته باشند، از مشکلات سلامتی به خصوص اجتناب می‌کند، انرژی آنها را متعادل و ذهنشان را فعال می‌کند. یک رژیم ساده همچنین اثرات شگرفی بر قوای ذهنی و فکری کودکان دارد. مانع بروز افسردگی، نگرانی، اختلالات دوقطبی، اسکیزوفرنی و ای دی اچ دی یا اختلالات عدم تمرکز و توجه می‌شود. تغذیه خوب و مناسب می‌تواند حامی خوبی برای رشد سالم بچه‌ها حتی تا سنین بلوغ باشد و حتی می‌تواند نقش مهمی در پایین آوردن خطر خودکشی در نوجوانان بازی نماید. اگر کودک شما هم اکنون نشانه‌هایی از مشکلات روحی را از خود بروز می‌دهد یک رژیم سالم می‌تواند به کودکان شما کمک نماید که این نشانه‌ها را مدیریت کرده و دوباره سلامتی اش را به دست آورد.

مهم است که به خاطر داشته باشید که بچه‌های شما با اشتیاق خوردن سیب زمینی سرخ کرده و پیتزا و بیزاری از بروکلی و هویج به دنیا نیامده اند. این شرایط در طول زمان اتفاق می‌افتد. هنگامی که کودکان بیشتر و بیشتر در معرض انتخاب غذاهای ناسالم قرار می‌گیرند. اگرچه این امکان وجود دارد که برنامه غذایی بچه‌ها بر اساس میل و اشتیاقشان دوباره برنامه ریزی شود. تا اینکه آنها آهسته آهسته به غذاهای سالم تر راغب شوند. هر چقدر شما زودتر انتخاب‌های تغذیه ای سالم و بی خطر را در رژیم غذایی کودکتان مرسوم کنید آن‌ها آسان‌تر قادر خواهند شد که ارتباط سالمی با این غذاها ایجاد نمایند. این ارتباط می‌تواند برای آنها تا ابد دوام داشته باشد.

عادات غذایی سالم را تشویق کنید.

بچه‌ها چه کودک نوپا باشند یا نوجوان اولویت طبیعی آنها با غذاهایی است که بیشترین لذت را به آنها می‌دهد. عادات غذایی سالم را تشویق کنید. چالش و رقابت بر سر این است که انتخاب‌های تغذیه‌ای جذاب به وجود آورید.

روی رژیمی که شامل همه چیز هست تمرکز کنید تا غذاهای به خصوص.

کودکان باید غذاهای کامل و سالم‌تری بخورند. غذاهای فرآوری شده و کنسروی در حداقل ممکن و غذاهایی که به حالت طبیعی نزدیک هستند تا حد امکان بیشتر مصرف شوند.

الگو باشید.

انگیزه تغییر در کودکان بسیار قوی است. بنابراین از فرزندتان نخواهید که سبزیجات مصرف کنند در حالی که شما با حرص و ولع چیپس می‌خورید.

مزه غذاهای سالم‌تر را تغییر دهید.

سبزیجات را به تاس کباب اضافه کنید. برای مثال هویج رنده شده نرم شده را به سیب زمینی نرم اضافه کنید و مخلوطی از چند خوراکی شیرین را به تکه‌های سیب اضافه کنید.

بیشتر غذاها را در خانه تهیه کنید.

غذاهای بیرون و رستورانی حاوی قند و چربی‌های ناسالم بیشتری هستند. بنابراین پخت و پز در خانه می‌تواند اثرات بسیاری بر سلامت کودک شما داشته باشد. اگر غذای بیشتری در چند وعده بپزید می‌تواند برای یک هفته خانواده شما کافی باشد.

کودکان را درگیر کنید.

در خرید سبزیجات و تهیه غذا بچه‌ها را به کار بگیرید. شما می‌توانید در مورد غذاهای مختلف و اینکه چگونه برچسب غذاها را بخوانند به آنها آموزش دهید.

میان وعده‌های سالم تهیه کنید.

میوه فراوان، سبزیجات و نوشیدنی‌های سالم، آب، شیر و آب میوه خالص را در دسترس آنها قرار دهید تا از خوردن وعده‌های ناسالم مثل سودا، چیپس و شیرینی‌ها اجتناب کنند.

اندازه سهم غذا را محدود کنید.

اصرار نکنید که کودکان ته بشقابشان را پاک کنند. هرگز از غذا به عنوان جایزه یا رشوه استفاده نکنید.

غذای سالم برای بچه‌ها با صبحانه شروع می‌شود.

بچه‌هایی که هر روز از صبحانه لذت می‌برند خاطرات بهتری دارند، خلق و خو و انرژی با ثبات‌تری دارند و در امتحانات نمرات بالاتری میگیرند. خوردن صبحانه‌ای با پروتئین با کیفیت بالا از غلات غنی شده، ماست، شیر، پنیر، تخم مرغ، گوشت یا ماهی حتی می‌تواند به نوجوانان کمک کند که وزنشان را پایین بیاورند.

آماده کردن صبحانه نیاز به وقت زیادی ندارد.

 • در آغاز هفته چند تخم مرغ را بپزید و هر روز صبح آنها را به کودکانتان بدهید. همراه با تخم مرغ می‌توانید بنشن با پروتئین بالا و کم شکر را نیز اضافه کنید و یک سیب را نیز همراه آن کنید.
 • با burrito صبحانه درست کنید و داخل آن را با تخم مرغ نیمرو هم زده، پنیر، مرغ یا گوشت گوساله پر کنید و برای روزهای تعطیل استفاده کنید یا آنها را فریز کنید.
 • یک ساندویچ تخم‌مرغ، یک ظرف ماست یا پنیر و کره بادام زمینی همراه با غلات کامل برشته شده را می‌توان در راه مدرسه خورد.

زمان غذا خوردن بیشتر در مورد غذاهای سالم حرف بزنید.

زمانی را در نظر بگیرید و به عنوان یک خانواده بنشینید و نه تنها غذایی را که در خانه تهیه کرده‌اید بخورید بلکه برای بچه‌ها مثال‌هایی در مورد اهمیت غذای سالم بزنید. این کار می‌تواند خانواده را دور هم جمع کند و حتی نوجوانان بد اخلاق نیز دوست دارند غذاهای خوشمزه خانگی را بخورند.

غذاهای دورهمی خانوادگی منظم راحتی به همراه دارند.

دانستن اینکه تمام خانواده هر روز تقریباً در یک زمان همگی برای خوردن شام یا صبحانه دور هم جمع می‌شوند می‌تواند به بچه راحتی خیال دهد و اشتهای آنها را زیاد کند.

غذاهای دورهمی خانوادگی فرصت را به شما می‌دهند که در مورد مسائل روز مره با بچه‌هایتان صحبت کنید. جمع شدن خانواده دور یک میز برای غذا خوردن فرصت خوبیست برای صحبت کردن و گوش کردن به بچه‌هایتان بدون اینکه تلویزیون، تلفن و یا کامپیوتر حواس شما را پرت کند.

اثرات متقابل اجتماعی برای کودکان شما حیاتی است.

عمل ساده صحبت کردن با والدین سر میز شام در مورد اینکه آنها چه حس وحالی دارند می‌تواند در از بین بردن استرس بچه‌ها و بالا بردن خودباوری آنها نقش مهمی داشته باشد و این شانس را به شما می‌دهد که مشکلات بچه‌ها را بفهمید و با آنها رابطه برقرار کنید.

وقت غذا خوردن شما قادر هستید با مثال آموزش دهید. با هم غذا خوردن این اجازه را به کودکان می‌دهد که ببینند شما غذای سالم می‌خورید. در حالی که شما هم می‌توانید آنها را کنترل کنید و خوردن غذاهای ناسالم را برای آنها محدود کنید. وسواس در مورد میزان کالری غذاها را کنار بگذارید و در مورد وزن خودتان اظهار نظر نکنید. چون که بچه‌ها ارتباطات منفی با غذاها را قبول نمی‌کنند.

وقت غذا خوردن شما به عادات غذایی بچه‌ها آگاه می‌شوید.

این می‌تواند در مورد بچه‌های بزرگتر و نوجوانانی که بیشتر اوقات غذا خوردنشان در مدرسه و یا در خانه دوستانشان می‌گذرد مهم باشد. اگر انتخاب‌های نوجوانان شما کمتر از ایده آل شماست بهترین راه این است که تغییراتی ایجاد کنید و روی نتایج کوتاه مدت یک رژیم ضعیف و ناسالم تاکید کنید. مانند ظاهر جسمانی یا توانایی ورزشی. اینها برای نوجوانان با اهمیت‌تر از یک سلامتی بلند مدت است. برای مثال بگویید “کلسیم به شما کمک می‌کند تا بلند قدتر شوی”. “آهن کمک می‌کند امتحانات را بهتر بگذرانی”.

قند و کربوهیدرات‌های خالص را در رژیم کودکانتان محدود کنید.

کربوهیدراتهای خالص و ساده قندها و غلات خالص هستند که فاقد هرگونه سبوس فیبر یا مواد مغذی می‌باشند. مانند نان سفید، خمیر پیتزا، پاستا و شیرینیجات، آرد سفید، برنج سفید و بسیاری از غلات صبحانه. اینها سبب جهش‌های خطرناک در قند خون و تغییرات خلق و خو و انرژی می‌شوند. از طرفی کربوهیدراتهای مرکب معمولاً دارای مواد مغذی و فیبر بالایی هستند و به آهستگی جذب می‌شوند و انرژی بدن را برای مدت زمان بیشتری تأمین می‌کنند. آنها شامل گندم کامل، نان‌هایی که با چند نوع غلات تهیه می‌شوند، غلات با فیبر بالا، برنج قهوه‌ای، لوبیاها، آجیل‌ها، میوه و سبزیجات فاقد نشاسته هستند.

بدن کودکان تمام قند مورد نیازش را به طور طبیعی از غذاهایی که می‌خورند دریافت می‌کند. قند اضافی فقط به معنی کالری زیاد و بی فایده است که باعث بیش‌فعالی، بی‌نظمی در خلق و خو و بالا رفتن خطر ابتلا به چاقی و دیابت نوع ۲ میشود و حتی سبب خودکشی در نوجوانان نیز می‌گردد.

چگونه شکر را کم کنیم؟

انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند که قند مصرفی برای بچه‌ها به سه قاشق چایخوری (۱۲ گرم) در روز محدود شود. یک سودای ۳۴۰ گرمی حاوی بیش از ۱۰ قاشق چایخوری یا ۴۰ گرم قند اضافی می‌باشد. برای شیرین کردن قهوه حتی از این هم بیشتر شکر استفاده می‌شود. مقادیر زیادی از شکر افزوده می‌تواند در غذاهایی مانند نان، سوپ‌ها و سبزیجات بسته بندی شده، شام‌های یخ زده و غذاهای فوری پنهان شده باشد. در حقیقت حدود ۷۵ درصد از غذاهای بسته بندی شده در آمریکا حاوی قند اضافی هستند.

توصیه هایی برای کاهش شکر:

 • شیرینیجات را به طور کامل قدغن نکنید. قانون نخوردن شیرینی یک دعوت برای برانگیختن میل و اشتیاق و افراط در خوردن آن است.
 • دستور غذاها را دوباره بسازید. بسیاری از دستور غذاها فقط با قند کمتر مزه خوب دارند.
 • از نوشیدنی‌های شیرین دوری کنید.  به جای آن سعی کنید از مقدار کمی آب میوه و مخلوط شیر کامل با موز یا توت‌ها برای درست کردن یک اسموتی خوشمزه استفاده کنید.
 • بستنی چوبی و دسرهای یخ زده را خودتان درست کنید. آب میوه ی ۱۰۰ درصد طبیعی را در جایخی مکعبی شکل ریخته و در آن چوب بستنی قرار دهید. یا اینکه تکه‌های بزرگ آناناس، موز، انگور یا توت‌ها را به سیخ‌های چوبی کشیده و بگذارید یخ بزند.
 • از غذاهایی که به خلق و خوی کودکان زیان می‌رساند دوری کنید. رژیمی که در آنها غذاهای فرآوری شده مانند سرخ کردنی‌ها، دسرهای شیرین، میان وعده‌های شکری، آردها و غلات خالص وجود دارد می‌تواند خطر نگرانی و افسردگی را در کودکان افزایش دهد. کودکانی که در روز ۴ فنجان یا بیشتر سودا یا نوشیدنی‌های میوه‌ ای شیرین می‌نوشند حتی نوشیدنی‌های رژیمی، بیشتر در معرض خطر افسردگی هستند.
 • کافئین سودا، نوشیدنی‌های انرژی زا و قهوه می‌تواند نگرانی و حس شدید افسردگی را در کودکان افزایش دهند. غذاهای ناسالمی را پیدا کنید که زیان کمتری داشته باشند. فست فود ها حاوی قند بالا، چربی‌های ناسالم،  کالری و مواد مغذی کمی هستند. هنوز غذاهای ناسالم بچه‌ها را وسوسه می‌کند. بنابراین به جای اینکه آنها را یکباره و بطور کامل حذف کنید، آهسته آهسته آنها را تقلیل داده و انتخاب‌های سالم‌تری را جایگزین کنید.
 • غذاهای ناسالم مورد پسند بچه‌ها

به جای سعی کنید بخورید
سیب زمینی سرخ شده سیب زمینی پخته یا گریل شده در فر با نمک کم
بستنی ماست ،دسر یخ زده – اسموتی میوه تازه
جوجه سوخاری جوجه پخته یا گریل شده
دونات یا شیرینی مافین انگلیسی،نان پخته شده در خانه با شکر کم
شیرینیهای شکلاتی بیسکوییت های ترد-شیرینی رولی-ویفر  وانیلی و کارامل های میوه ای غلیظ
چیپس سیب زمینی چیپس سبزیجات پخته شده-برای بچه های بزرگ تر آجیل ها

بیشتر بخوانید : رژیم و تغذیه:نکاتی برای خانمها

کودکان

کودکان

بیرون غذا خوردن با بچه‌ها

 • سرخ کردنی‌ها را از قلم بیندازید و به جای آن از سایر سبزیجات و میوه‌ها، انگور و هویج‌های کوچک بهره ببرید. مواظب اندازه غذاها باشید. کوچکترین اندازه را انتخاب کنید. پیتزای تکه‌ای سفارش دهید. این میل و اشتیاق بچه‌ها را راضی می‌کند بدون اینکه باعث زیاده‌روی شود.
 • سفارش غذای کودک را جایگزین کنید. بچه‌ها بیشتر غذای کودک را برای اسباب بازی‌های آن دوست دارند تا خود غذا. انتخاب‌های سالم تر را درخواست کنید و آنها را جایگزین سودا و سرخ کردنی‌ها نمایید.
 • جوجه و سبزیجات را انتخاب کنید. در رستوران‌هایی که می‌توان نشست به جای یک بشقاب بزرگ ماکارونی و پنیر، جوجه و سبزیجات را درخواست کنید.
 • در انتخاب پیش غذا مراقب باشید. پیش غذاها می‌توانند کالری زیادی ایجاد کنند و به سرعت جذب شوند. مثل سرخ کردنی‌ها، چیپس، برنج، نودل، حلقه‌های پیاز و بیسکویت‌ها. همراه غذاها بهتر است سبزیجات گریل شده، سالاد، سیب زمینی پخته، بلال یا تکه‌های سیب باشد.
 • در مورد چربیها زیرک و دقیق باشید. بچه‌ها در رژیمشان نیاز به چربی‌های سالم فراوان دارند. چربی‌های سالم کمک می‌کند بچه‌ها سیر شوند و سیر بمانند. تمرکز بیشتری داشته باشند و خلق و خوی شان بهبود یابد. چربی‌های اشباع نشده تک قطبی مانند روغن زیتون، آووکادو و آجیل‌ها مانند بادام، فندق و گردو. دانه‌ها مانند تخم کدو تنبل، کنجد.
 • چربی‌های اشباع نشده چندقطبی مانند اسیدهای چرب امگا ۳ که در انواع ماهی ها یافت می‌شود. مانند سالمون، شاه ماهی، کولی و ساردین. تخم کتان و گردو.

چربی‌های ناسالم

چربی‌های ترانس در روغن‌های گیاهی ترد کننده‌، شیرینی، برخی مارگارین ها، بیسکویت شور، شیرینی‌ها، غذاهای سرپایی، غذاهای سرخ کردنی و سایر غذاهای فرآوری شده وجود دارد. غذاهای فرآوری شده عمدتاً با روغن‌های گیاهی هیدروژنه درست می‌شوند. حتی اگر ادعا شود که فاقد چربی ترانس می‌باشند. هیچ مقدار چربی ترانس سالم نیست.

کسانی را که به غذاها ناخنک می‌زنند تشویق کنید.

آنها از غذاهای متنوع بسیاری لذت می‌برند. ناخنک زنندگان به غذا یک مرحله پیشرفته نرمال را امتحان می‌کند. درست مثل اینکه کاری را برای تبلیغات به دفعات انجام می‌دهند تا مصرف‌کننده بالغ را قانع به خرید آن نمایند. این کار را بیشتر بچه‌های ۸ تا ۱۰ سال در مورد غذاهای جدید انجام می‌دهند. قبل از این که آشکارا آن را بپذیرند.

به جای اینکه به کودکانتان اصرار کنید که یک غذای جدید را بخورند:

 • فقط وقتی که گرسنه هستند یک غذای جدید را به آنها پیشنهاد کنید، در طول روز میان وعده‌ها را محدود کنید.
 • در یک زمان فقط یک غذای جدید را پیشنهاد کنید.
 • جذابش کنید: غذا را به صورت خاص برش دهید یا یک غذا با رنگهای مختلف درست کنید. (گلچه های بروکلی را به صورت درخت، گل کلم را به صورت ابر و کدو حلوایی را به صورت خورشید در آورید.)
 • غذاهای جدید را با غذاهای مورد علاقه سرو کنید تا پذیرش بالا رود. سبزیجات را به سوپ‌های مورد علاقه اضافه کنید.
 • کودکتان را وادار کنید که در تهیه غذا کمک کند. آنها بیشتر مایل هستند که غذایی را که در درست کردن آن کمک کرده‌اند بخورند.

میان وعده‌ها و نوشیدنی‌ها را محدود کنید. از مصرف نوشیدنی‌ها موقع صرف غذا اجتناب کنید.

میوه و سبزیجات را بیشتر جذاب کنید. به هر صورت ناخنک زنندگان به غذا همیشه هم نمی‌خواهند آنچه را که برایشان سالم و سودمند است انتخاب کنند مخصوصا میوه و سبزیجات. اما راه‌هایی وجود دارد که آنها را فریبنده می‌کند. اولین قدم این است که دسترسی به شیرینی جات ناسالم و میان وعده‌های شور را محدود کنید. این بسیار آسانتر است که کودکتان را قانع کنید که یک سیب با کره بادام زمینی یک غذای ویژه است اگر که کوکی در دسترس نباشد.

در اینجا به برخی نکات جهت اضافه کردن میوه و سبزیجات بیشتر به رژیم غذایی کودکتان می‌پردازیم.

 • بگذارید کودکتان محصولات را بردارد. این می‌تواند برای بچه‌های جذاب باشد که انواع مختلف میوه و سبزیجات در دسترس را ببینند و یکی جدید یا یکی قدیمی مورد علاقه‌شان را بردارند.
 • سبزیجات را داخل غذاهای دیگر پنهان کنید. سبزیجات را به صورت رنده شده یا خرد کرده به تاس کباب‌ها و سس‌ها اضافه و مخلوط کنید. گل کلم با پنیر درست کنید. یا مقداری نان کدو سبز یا مافین هویج درست کنید. مقداری زیادی میوه تازه یا میان وعده سبزیجات دم دست داشته باشید. مطمئن باشید که آنها شسته، خرد شده و آماده است. ماست، کره بادام زمینی یا حمس را برای پروتئین بیشتر به آنها اضافه کنید.

ارگانیسم‌های دستکاری شده ژنتیکی و ماده ضد آفت: مراقب بچه‌ هایتان باشید.

ارگانیسم‌های دستکاری شده ژنتیکی اساساً به گونه‌ای طراحی شده‌اند که محصولات غذایی را در مقابل مواد آفت کش مقاوم و پایدار نمایند. چون مغز و بدن بچه‌ها همواره در حال رشد است آنها بیشتر نسبت به مواد سمی حساس هستند. نشان داده شده که خوردن محصولات ارگانیک سطح مواد ضد آفت را در کودکان کاهش می‌دهد. اما این محصولات گران هستند. بنابراین چگونه شما می‌توانید مراقبت کودکانتان باشید اگر همیشه صرفه جویی کنید.

به کودکانتان مقدار زیادی میوه و سبزیجات بدهید خواه آن‌ها ارگانیک باشند یا به صورت رایج و مرسوم پرورش داده شده باشند. فایده و منفعت آنها به مراتب بیشتر از خطرات آنها است.

هر وقت که ممکن باشد از میوه و سبزیجات ارگانیک استفاده کنید. میوه و سبزیجاتی مانند سیب، گوجه فرنگی، کاهو و توت‌ها را با پوست بخورید. در مورد میوه و سبزیجات که دارای پوست کلفت هستند مانند پرتقال، موز و آواکادو را می‌توانید از بین محصولات رایج و مرسوم انتخاب کنید.

دنبال بازارهای کشاورزان محلی برای محصولات ارگانیکی که کمتر گران هستند باشید.

محصولاتی را که به صورت مرسوم تولید می‌شوند با برس تمیز کنیم. شستشوی تنها، مواد ضد آفت که در تاروپود ریشه و ساقه آنها نفوذ کرده است را از بین نمی‌برد اما ظاهراً آن را تمیز می‌کند.

هنگام خرید گوشت، نوع ارگانیک آن را انتخاب کنید. تا حد امکان از گوشت حیواناتی که از علف تغذیه شده‌اند استفاده کنید.

از مشکلات وزن بالا غافل نباشید. کودکانی که ذاتا اضافه وزن دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی، استخوان و مفاصل، ایست تنفسی در خواب و کمبود خودباوری می‌شوند و در بزرگسالی نیز از مشکلات طولانی مدت تندرستی رنج می‌برند.

نشانه یابی مشکلات وزن در کودکان نیازمند یک برنامه متناسب و هماهنگ فعالیت‌های جسمانی و تغذیه سالم است.

هدف، کند کردن افزایش وزن یا متوقف کردن آن است مگر اینکه توسط پزشک کودک شما نظارت شود. در این صورت کودک اجازه دارد که تا وزن ایده آل رشد کند.

در دام غذاهای کم چرب نیفتید. چون چربی‌ها دارای کالری بسیار هستند و کمی از آن‌ها می‌تواند به کودک احساس سیری دهد و برای مدت طولانی‌تر آنها را سیر نگه دارند.

مصرف صبحانه با پروتئین بالا شامل غلات غنی شده، ماست، شیر، تخم مرغ و گوشت و ماهی می‌تواند به نوجوانانی که اضافه وزن دارند کمک کنند تا در طول روز کالری کمتری مصرف کنند.

ورزش کردن را تشویق کنید. فواید مادام العمر ورزش بسیار است و یک ورزش منظم حتی می‌تواند کودک شما را برانگیزد تا انتخاب‌های غذایی سالم داشته باشد.

با کودکان بازی کنید. فوتبال، دوچرخه سواری، اسکیت، شنا، گردش و پیاده روی‌های خانوادگی.

با نشان دادن امکانات متفاوت به بچه‌ها کمک کنید تا فعالیت‌هایی را که از آنها لذت می‌برند پیدا کند.

منبع : https://www.helpguide.org/articles/healthy-eating/healthy-food-for-kids.htm

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *