کلوچه صلیبی داغ (هات کراس بانز)

یک کلوچه شیرین با طعم ادویه جات است که داخل آن از مویز و کشمش استفاده می شود و روی آن یک علامت ضربدر (صلیب) قرار دارد.

کلوچه صلیبی داغ

کلوچه صلیبی داغ

مواد لازم برای کلوچه صلیبی داغ

نصف پیمانه آب

نصف پیمانه شیر

نصف پیمانه شکر

چهار و نیم قاشق چایخوری خمیر مایه خشک (۶۰ گرم)

یک سوم پیمانه کره بدون نمک ذوب شده (آب شده)

یک زرده تخم مرغ بزرگ

یک و نیم پیمانه عصاره وانیل (وانیل مایع)

سه پیمانه آرد چند منظوره (۴۰۰ گرم)

سه چهارم قاشق چایخوری نمک نرم

یک دوم قاشق چایخوری جوز هندی

نصف قاشق چای خوری پودر دارچین

یک چهارم قاشق چایخوری پودر زنجبیل

نصف پیمانه مویز

یک عدد تخم مرغ همزده جهت پوشش دادن روی نان

جهت تزیین روی کلوچه با مواد براق

۲ پیمانه شکر قنادی الک شده

۲ قاشق غذاخوری شیر

یک چهارم قاشق چایخوری پوست لیموترش رنده شده

۱ قاشق چای خوری عصاره وانیل

طرز تهیه کلوچه صلیبی داغ

آب و شیر را در یک قابلمه متوسط مخلوط کرده و روی حرارت کم حدود ۱۰۰ درجه فارنهایت (بیشتر از ۱۱۰ درجه فارنهایت نشود) گرم کنید. سپس آن را از روی حرارت برداشته خمیر مایه و اندکی شکر و آرد را روی سطح مایع بپاشید و بدون اینکه آن را هم بزنیم کنار میگذاریم. تا اینکه حالت کف مانند پیدا کرده و بالا بیاید و اطراف ظرف را فرا بگیرد. این کار حدود ۳۰ دقیقه زمان نیاز دارد.

کره، زرده تخم مرغ و وانیل را به مخلوط خمیر مایه که کنار گذاشته بودید اضافه کنید.

سپس آرد، باقیمانده شکر، نمک، جوزهندی، دارچین و زنجبیل را در یک کاسه بزرگ مخلوط کنید. در وسط آرد یک چاله ایجاد کرده و مخلوط حاصله را در آن ریخته و با یک قاشق چوبی خوب مخلوط کنید تا به صورت خمیری غلیظ و کمی چسبنده درآید. سپس مویز‌ها را اضافه کنید و هم بزنید. حالا به آهستگی خمیر را روی یک سطح صاف که رویش آرد ریختید قرار دهید و به مدت ۸ دقیقه ورز دهید تا اینکه نرم شده و حالت کشدار پیدا کند. این خمیر را به شکل توپ در آورید.

داخل یک کاسه بزرگ را با کره چرب کنید و خمیر را در آن قرار دهید و به آرامی بچرخانید تا اینکه اطرافش به کره آغشته گردد. روی کاسه را با پلاستیک بپوشانید و بگذارید تا در درجه حرارت اتاق پف کرده و اندازه اش ۲ برابر شود. حدود یک ساعت و نیم صبر کنید. اگر نشانگر دارید می‌توانید از آن کمک گرفته داخل خمیر قرار دهید و از دو برابر شدن آن آگاه شوید.

بیشتر بخوانید : کیک هویج

برای فرم دادن به توپ ها:

یک ظرف مخصوص پخت به اندازه ۲۳ در ۳۵ سانتیمتر را کره بمالید. خمیر را از کاسه خارج کرده و با دست از هم باز کنید و به صورت یک مربع مستطیل ۴۰ در ۲۰ سانتیمتر در آورید. آن را به ۱۲ قسمت مساوی که هرکدام ۵۷ گرم می باشد تقسیم کنید و برای اینکار از کاتر مخصوص پیتزا استفاده کنید. اگر ترازو ندارید خمیر را از طول نصف کرده و سپس هرکدام را دوباره نصف کنید و هر کدام از آن چهار قسمت را به سه توپ مساوی تقسیم کنید. توپ‌ها را در ظرف مخصوص پخت که از قبل آماده کرده بودیم با فاصله قرار می‌دهیم. روی ظرف را با پلاستیک چرب بپوشانید و آن را در یک جای گرم قرار دهید تا اینکه این توپ‌ها پف کرده و اندازه آن دو برابر شود. این کار حدود ۴۵ دقیقه وقت لازم دارد.

فر را با حرارت ۳۷۵ درجه فارنهایت گرم کنید. پلاستیک روی ظرف حاوی توپ‌ها را برداشته و روی توپ‌ها را به کمک یک برس مخصوص آشپزی تخم مرغ بمالید. توپ های خمیری را بپزید تا اینکه قهوه ای شده و با یک دما سنج می‌توان درجه حرارت داخل توپ را مشخص کرد. وقتی این توپ‌ها کاملاً مغزپخت شده که درجه حرارت داخل آن ۱۹۰ درجه فارنهایت باشد. برای اطمینان از مغزپخت شدن، از یک چنگال نیز میتوان استفاده کرد.

برای آماده کردن ماده براق لعاب شکل روی کلوچه ها:

شکر، شیر، آب لیمو و وانیل را با هم مخلوط کرده هم می‌زنیم تا صاف و یکدست شود. مخلوط بدست آمده را در یک زیپ کیپ ریخته و در گوشه آن یک برش کوچک ایجاد کرده و آن را به حالت ضربدر (صلیبی) روی نان‌ها بریزید.

منبع : https://www.foodnetwork.com/recipes/food-network-kitchen/hot-cross-buns-recipe-1928112

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *